Update | 12. april - Status på skiftende starthuller – og hvorfor vi pt. starter på hul 1
Der er kommet nogle spørgsmål omkring beslutningen om at stoppe med skiftende starthuller, og derfor vil vi gerne give lidt mere baggrund.
Der er stadig en klar ambition om at kunne skifte starthul – både for at fordele slid på banen og for at give især 9-hullers spillere mulighed for at spille hul 10-18.
Men pt. kan vi ikke tildele slag korrekt i den opsætning, vi har i GolfBox. Og dermed vil en runde med start på hul 10 ikke være hcp-tællende.
Det kan vi ikke tilbyde, hverken medlemmer eller gæster.
At der tilsyneladende har været mindre liv i klubhuset, når der har været start på hul 10, har kun været en supplerende faktor.
Vi arbejder på en løsning, og håber at kunne begynde at vende banen igen i løbet af sæsonen.
Fejl i scorekort vs. GolfBox – hvad sker der?
Vi har fået flere henvendelser om uoverensstemmelser mellem det trykte scorekort og de oplysninger, man ser i GolfBox – særligt ved spil fra tee 48.
Fejlen skyldes en afrunding i handicappet helt nede på 10. decimal! Det lyder måske nørdet – og det er det også. GolfBox er klar over fejlen og deres udviklere arbejder på en løsning.
GolfBox anbefaler, at man altid holder sig til det handicap, der vises i systemet – da det er mere præcist end det, der vises på det trykte scorekort.
En mulig forklaring på, at fejlen opstår netop nu og ikke sidste år, kan være, at baner og rating er blevet opdateret – men det er endnu blot en teori.
Vær også opmærksom på:
Der kan være forskel på, hvor mange tildelte slag man har på de første ni huller, alt efter om man spiller 9 eller 18 huller. Det skyldes, at banens rating er forskellig alt efter spillets længde.
Også her følger vi sagen og giver lyd, så snart der er nyt fra GolfBox.
|