Store Banedag afholdt i strålende solskin
|
|
Store Banedag afholdt i strålende solskin
|
| |
|
Kære Golfbuddies,
Tak for en fantastisk Store Banedag - godt selskab, smukke omgivelser og strålende solskin.
Og ikke mindst for den kæmpe indsats i de tre timer hvor den fik max gas.
Omkring 38 medlemmer var mødt op søndag morgen kl. 09.00 for at give vores bane en hånd med at rive grene sammen på banen og løsne rangebolde op af jorden på driving-rangen. Jeg har ladet mig fortælle at omkring 1.500 bolde så lyset igen. Og rive-folket har med indsatsen sparet greenkeeperne for mange timers arbejde.
Greenkeeperne var meget imponeret over vores effektivitet - der blev gået til stålet, havde de noteret sig. Og mens vi er ved herrens i grønt. En stor tak til vores dygtige greenkeeperstab for et vel afholdt arrangement, inkl. en flot servicevogn, og ikke mindst det flotte vejr.
En lille sidenote: Jeg talte med en frisk junior, Lauritz, 10-12 år?, på vej til greenkeepergården imorges. Han spurgte om det var ok at være med, selv om man ikke havde meldt sig til? Joeh, det var rigtig fint. Lauritz blev dog nødt til at gå tidligt, da han skulle til svømmestævne senere kl. 11, fortalte han. (Jeg tænker Lauritz nok vandt det stævne med den energi og indstilling.)
Tak for en dejlig søndag formiddag i det grønne.
Link til video herunder >>
|
|
|
14. juli 2025
Afslutning på endnu et begynderforløb Søndag den 13. juli afsluttede endnu et begynderhold deres første etape på rejsen ind i golfsporten
Læs mere |
|
9. juli 2025
Nyhedsbrev | Juli 2025 Læs bl.a. om implementeringen af robotplæneklipperne, status på økonomien, aftale med Hørsholm GK, et øget fokus på rekruttering og yngre medlemmer og ikke mindst Helsingør Ugen.
Læs mere |
|
30. juni 2025
AFSLUTNING MED BEGYNDERFORLØB 1
Læs mere |
|
|
|
|
|
|